Trendy, styly a jejich charakteristika
Již pravidelně vybírají odborníci z řad designérů, architektů, návrhářů a floristů nejlepší materiály, barvy a vzory a vytváří tak určující trendy pro nadcházející sezonu. Ty jsou potom každoročně představeny na veletrhu Christmas world v německém Frankfurtu. A stejně, jako do všech uměleckých oborů, promítají se nové trendy i do floristiky, kde většinou „přetrvávají“ ještě následující rok. A zatímco jsou nové trendy nejvíce patrné v zahraničí, u nás se držíme spíš klasického pojetí dekorací v kombinaci s jednotlivými prvky aktuálních trendů.
Osobně však (společně s většinou zákazníků) dávám před aktuálními trendy přednost „aktuálním“ stylům. Pro jejich materiály, barvy, jež lze kdykoli doplnit o tu žádanou či aktuální, pro jejich „stálost“, nadčasovost. Bílou, šedou, hnědou, pastelové odstíny, kombinaci tón v tónu, dřevo, proutí, sklo a krajku – pro jejich neokoukatelnost a klid.
Stylům, jež jsou jasně definované, jež vychází ze své charakteristické podstaty či „styly“, jež vychází ze stylizace daného prostředí, používané především u svateb…
Z interiérových a dekoračních SEVERSKÝ a PROVENCE STYL . Ze svatebních STYL VINTAGE, BOHO, RUSTIC, INDUSTRIÁLNÍ, SHABBY CHIC… Ze stylizací pak LUČNÍ, ZAHRADNÍ, NÁMOŘNÍ …
Při znalosti každé z charakteristik, lze jejich jednotlivé prvky mezi sebou vhodně a nenásilně kombinovat…vzniknou tak přirozeně jemně vyznívající a krásně harmonické celky lahodící oku vnějšího pozorovatele…
Severský styl
také Nordic či skandinávksý styl, oblíbený především v interiérovém designu, kde je v poslední době trendem číslo jedna, ve floristice pak především ve vánočních dekoracích.
Původem ze Skandinávie – Švédska, Norska, Finska, tedy zemí s typickým chladným klimatem, sněhem, krátkými dny, úchvatnou přírodou a hustým zalesněním, z čehož také vychází jeho charakteristické rysy: světlé barvy, střídmost často hraničící s jednoduchostí, malá zdobnost, přírodní materiály. Díky tomu vyniká schopností kombinace s moderními i rustik prvky či barvami.
Barvy: bílá, šedá, stříbrná, přírodní hnědá, modrobílá, červenobílá
Materiály: dřevo, proutí, kožešiny, vlna
Dekorace: svíčky, lucerny, plédy, přehozy, paroží např. lustry, svícny…
Bytový design: otevřené prostory, světlé barvy nábytku, podlah, stěn, přírodní materiály, nízko posazené parapety, světlo,, přírodní tkaniny
Floristika:
materiál – bříza, borovice, buk, vřes, lišejník, mech
svatební – jednoduché vazby s důrazem na precizní zpracování, nejčastěji v červené či zeleno-bílé kombinaci, nejoblíbenější květina (především ve Finsku) karafiát
vánoční – šišky, mechy, papírové a kovové ozdoby, důraz na barvy sněhu a dřeva s doplňkem šedé, stříbrné, červené, modré a zelené, silueta a vzor soba (avšak jinak – přirozeněji než anglosaské země), svíčky, nápisy God Jul, proutěné věnce, jednoduché tvary – srdce, hvězdy, koule…
Tento styl je plný harmonie, tepla domova a příjemné a úchvatné atmosféry, která Vás nadchne a již si zamilujete….
Provence styl
sahá do roku 1800, v 19. století se pak prosadil coby styl více vyhovující venkovu (jako opak k přepychu Paříže), dnes je oblíbený v interiérovém, zahradním i floristickém designu.
Inspirovaný prosluněnou Francií, levandulovými lány, olivovými háji, rustikálním interiérem a nostalgií.
Barvy: pestré a svěží, světlé a teplé, fialová, ivory, šedá, růžová, modrá, červená, žlutá, zelená, v interiéru také tmavě hnědá…s absencí výrazných a lesklých barev…
Materiály: kámen, cihly, kov, dřevo, jemné tkaniny, krajka
Dekorace: drátěné a proutěné košíky, koše na potraviny, lucerny, polštáře, věnce ze sušených květin, kované svícny
Vzory: opakující se pruhované či květinové (levandule a slunečnice)
Květiny: bylinky, levandule, olivy, hortenzie, zahradní růže, buxus, břečťan, slunečnice
Svatební šaty: jemné materiály tkanin, krajka, střihy francouzské elegance
Prostor: venkovní prostory – zahrady či stavby ve francouzském stylu, zemědělské budovy (zděné stodoly), sloupoví, oprýskané cihlové zdi
Doplňky: šanson, sýry, víno
Pro jeho útulnost, přirozenost a rafinovanou jednoduchost si ho jistě oblíbíte….
Vintage styl
je v poslední době velice oblíbený a patrný v mnoha uměleckých oborech (oděvnictví, floristika, interiérový design, fotografie, šperkařství…) …oživuje staré, půvabné věci a používá je v nových kontextech…evokuje dobu našich babiček, vyvolává nostalgii a pocit, že čas se zastavil…nejčastěji vychází z 20. let 20. století…
Narozdíl od retro stylu je něžnější, romantičtější, použité doplňky mají již svůj vlastní příběh, svou duši…
Využívá patinu, jakoby zašlé barvy, krajky, květinové vzory, staré fotografie, rámy, šperky….
Barvy: béžová, hnědá, šedá, doplněno pastelovými zastřenými barvami – růžovou, zelenou, modrou, fialovou a patinovanými kovovými odstíny – starozlatá, mosaz…s absencí barvy bílé…(s bílou barvou nelze Vintage docílit)
Materiály: dřevo, porcelán, kov, sklo…vše často s patinou
Květiny: pivoňky, hortenzie, šeřík, anglické růže, muškáty, konvalinky, čechrava…květiny našich babiček
Doplňky: rámy, rámečky, šperky – medailonky, hřebeny, přívěsky, patinované svícny, lucerny, nádoby, porcelánové servisy, krajkové ubrusy, háčkované dečky, stuhy, staré fotografie a knihy (výborným zdrojem doplňků jsou staré půdy….)
Vintage je tím pravým pro milovníky starých „dobrých“ časů…
Rustic styl
nejvyužívanější styl přírodně pojatých svateb je -pro svou útulnou a hřejivou atmosféru – oblíbený i u dizajnérů pro venkovské bydlení…kombinuje v sobě tradici, jednoduchost, přirozenost a svou podstatou se promítá i do některých dalších stylů…
Barvy: bílá, béžová, hnědá, čokoládová, latté, smetanová, režná, zelená, jemné pastelové a pudrové tóny – vanilková, růžová, mint, fialková, sv. modrá, meruňková
Materiály: krajka, juta, řežné plátno, bavlna, dřevo, kov s patinou, sklo, seno, proutí, korek, matný vzhled
Květiny: obilí, makovice, traviny, slunečnice, pivoňky, jiřiny, gypsa, břečťan, eucalypt, chryzantéma, luční kvítí – kopretiny, chrpy, čechrava, muškáty, levandule, hortenzie, angl. růže…
Doplňky: svíčky, dřevěné kulatiny, jutové a krajkové stuhy, pytlovinové sáčky, jutové běhouny, režné ubrusy, balíky slámy či sena, farmářské nářadí – vidle, konve, žebříky, štafle, zavařovací sklenice, proutěné koše, kovové klece, jutový provázek, kraftový papír, k dekoraci obřadu – staré dveře, dřevěná brána nebo jen vzrostlý strom, staré šuplíky, květináče a nádoby z pálené hlíny, dřevěné bedýnky…
Prostor: stodoly, statky, chalupy, louky, horské chaty, interiéry se dřevem a trámy, zahrady
Boho styl
uvolněnost, rozevlátost, přirozenost a nespoutanost konvencemi – to jsou charakteristické znaky v poslední době nejpopulárnějšího stylu…jeho divokost, rebelství, vílí křehkost a ženskost bohyně, romantika a něha…
kombinuje prvky hippie a etna, s originalitou a přírodou, využívá její bohatosti a velkého množství květin
Barvy: bílá, béžová, přírodní zelená, tlumené i výrazné odstíny barevné palety, kovové odstíny, kombinace barev
Materiály: kov, sklo, tkaniny jemných i hrubších struktur, krajka, bavlna, len,
Prostor: venkovní prostory – zahrady, louky, břehy jezer, lomy, stodoly
Květiny: typická je rozevlátost, hravost, efekt nahodile svázané kytice, pohyb, bohatost (velikost kytice)…traviny, zeleň – nejčastěji aktuálně eucalypt, ovšem využití jiných druhů zeleně je stejně vhodné, asparágus, ruskus, jiřiny, eustomy, zahradní růže, pivoňky, protea, anemonky, „luční kvítí“…v dekoracích stupňovitě rozmístěné
Doplňky: květiny, svíčky, lucerny, lapače snů, geometrické ozdoby, slavobrány různých tvarů, kovové svícny, osvětlení, šperky ve formě výrazných naušnic, náhrdelníků, náramků (často kožených), paroží, macrame l
Šaty: splývavé, vzdušné, často v kombinaci s krajkou, krátkých i dlouhých délek, v sandálkách či na boso, s náramky na nohu, vlasy rozpuštěné či volně, jakoby nedbale spletené, doplněné o květinové věnce a věnečky různých objemů, pánové pak kalhoty a košile s vyhrnutým rukávem
Industriální styl
boho styl v jeho chladnějším, tlumenějším a přísnějším pojetí… jednoduchost, strohost, geometrické linie, chlad kovu v kombinaci s velikostí prostoru – to je industriál…styl, který se tlačí do popředí zájmu… ve svém minimalismu, syrovosti, s převahou chladného kovu nad teplým dřevem, rovnými liniemi a důrazem na detail je protipólem romantiky, luxusu a „bohatosti“…materiální nahota v propojení moderny a omšelosti, jako protikladný kontrast, opravdovost funkcionalismu….
Materiál: kov, beton, cihly, sklo, kámen
Barvy: černá, přírodní zelená, béžová, tlumené, zemité barvy, kovové odstíny – zlato, stříbro, mosaz, doplněno o bílou na květech či šatech
Květiny: zeleň, protea, sukulenty, traviny, bodláky, dřevinové výhony, v rozevlátém, rozcuchaném pojetí, často objemnější
Prostor: staré tovární haly, průmyslové budovy, nádraží, doly, vysoké stropy, odhalené konstrukce
Dekorace: velké nápisy, žárovky, „průmyslové“ osvětlení, geometrické doplňky – vycházející ze severských himmeli – ve formě závěsné dekorace, osvětlení, svícnů, kovové či skleněné svícny, drátěné dekorace, svíčky…
Šaty: volné, splývavé, v boho stylu, rozvolněný účes, doplňky v barvách kovu, sandály…
Shabby chic styl
v překladu znamenající ošoupaný styl je velmi romantický, dekorativní s velkou dávkou ženskosti…vznik se datuje k 80. létům 20. století a původně byl používán pro „dizajn“ interiérů…pro mnohé je také symbolem „dobrého vkusu“…kombinuje staré s novým i motivy Francie a Toskánska…
V mnohém se podobá Vintage stylu, je však mladší…
Barvy: šedá, růžová, fialová, tyrkysová, žlutá, sv. modrá – vše v jemných pastelových odstínech a kombinaci s bílou či béžovou
Materiály: romantické květinové či krajkové vzory, paličkovaná krajka, perly, porcelán, keramika, masivní sklo, stříbro, mosaz, ošoupaná kůže, dřevo, samet, hedvábí, staré tapety…
Dekorace: starý nábytek, polštáře, přehozy, staré lustry, svíčky, stříbrné i mosazné svícny, příbory, ozdobné písmo a pečetě
Květiny: růže, pivoňky, hortenzie, eustoma, frézie, drobné, jemné kvítí (gypsa….)
Šaty: pohodlné splývavé, z jemných tkanin, ideálně bílé nebo béžové barvy…doplněny stuhami či krajkou, účes nevěsty doplní květinová, perlová nebo krajková čelenka či fascinátor…pro muže pak oblek bez černé barvy – nejčastěji hnědý či zemitý odstín
Luční styl
pro svatby pod širým nebem je vhodná stylizace do lučního stylu…jemnost, něha, romantika…avšak vizuální jednoduchost je mylně pokládána za levnou záležitost, alespoň co květin se týká…
Barva: bílá, žlutá, modrá, červená, fialová, béžová, zelená a jejich odstíny, možná je i kombinace barev (jako na rozkvetlé louce)
Místo: louka, zahrada, horská pláň
Květiny: obilí, chrpy, čechravy, kopretiny, makovice, bodláky, gypsa, heřmánek, rozrazil, fialy, len, chryzantémy, pomněnky, zvonky, černuchy, traviny….
Materiál: sklo, keramika, plech, pálená hlína, krajka, dřevo
Doplňky: puntikaté buclaté hrníčky, plechové konvičky, zavařovací sklenice, svíčky, stuhy, jutový provázek, květinové jemné věnečky
Zahradní styl
zahradní styl je prakticky totožný se stylem lučním, jen je doplněn o některé druhy květin a doplňky..
Květiny: luční kvítí, hortenzie, růže, pivoňky, cinie, jiřiny, rudbekie, jahodník, ostružiny, muškáty…
Doplňky: krajkové dečky, dřevěné šuplíky, malované nádobí, jednoduché vázy, nádoby na limonády, světelné řetězy, žárovky
Námořní styl
styl s vůní dálek, moře, dovolené a léta není záležitostí jen písčitých pláží, aplikovat ho lze i v našich končinách…charakteristickým znakem námořního stylu je kombinace barev, vzor proužku a mořské motivy……nenásilné a vkusné použití zaručí neotřelou a originální svatební atmosféru…
Materiály: dřevo, sklo, kámen
Květiny: protea, tilandsie, brunia, eustomy, karafiáty, orchidej, eucalypt, olivovník, bodláky, scabiosa, nigella, delphinium, amaranthus, velkokvěté chryzantémy, větve, „korály“, bělené traviny, kořeny, klacíky…
Barvy: modrá v odstínech, bílá, červená
Doplňky: písek, svíčky, lana, vzor pruhů na stuhách, běhounech, motiv mapy, uzlu a vody, kotvy, mušle, hvězdice, dekorační majáky, lodě, ryby, sítě…
Místo: nábřeží, kempy, břehy rybníků, zatopených lomů, přehrad, loděnice, parníky…
Šaty: volnější, lehké materiály, antické střihy, dlouhé sukně, lehké topy, sandálky či žabky, kožené či perlové náramky, věnečky, rozvolněné, rozevláté účesy doplněné květinou, pro pány plátěné kalhoty, košile s vyhrnutým rukávem
Styl ala 90. léta
styl evokující porevoluční dobu, stále ještě zůstává oblíbenou stylizací českých svateb…naštěstí pomalu začíná ustupovat efektním, elegantním a oku lahodícím stylům…vyznačuje se velkým množstvím nesourodého materiálu, používaného bez viditelného záměru, množstvím organzy, nesladěností a nízkou cenou
Materiály: syntetická tkanina – organza, satén, plast, sklo, textil
Květiny: živé – běžné dostupné druhy květin (růže, gerbery, kaly, karafiáty, chryzantémy….) s velkým množstvím zeleně, často „jednoduché“ vazby, leckdy využívající barvených květin…obliba umělých – plastových a pěnových květin mnohdy kýčovitého vzhledu
Barvy: oranžová, fialová, červená, růžová, zelená, žlutá, modrá, bílá, v různých odstínech a kombinacích
Doplňky: organza – stoly, židle, auto, slavobrána, videt ji lze i jako „manžetu“ kytice….plastové kamínky, perličky, peří, balonky, korunky, štras, panenky na auta, polystyrenové kuličky do váz, stuhy, umělé květiny nejen pro nevěstu, ale i k dekoraci
Místo: obřadní síně, zámky…viditelné jsou i v zahradách, na statcích…
Šaty: princesové střihy, volány (šlehačka), korzety, vrstvené sukně….vyčesané účesy doplněny o korunky, čelenky šperkového typu, krátké závoje.