3) Ateliér na papíře...Svatebnění

Lexikon pro nevěsty

 

Milé nevěsty, přestože pro krásu Vašich svatebních květin děláme maximum, květy bereme vždy čerstvé, zbytečně je v ateliéru neskladujeme a ošetřujeme je speciálními profi přípravky, dovolte mi, abych Vám dala několik rad, jak se ke květinám ve svatební den chovat. S jejich pomocí docílíte toho, že zůstanou co nejkrásnější….

 

1) Vyzvednutí svatební kytice – až si pojedete své svatební květiny vyzvednout, neposílejte pro ně jen jednu osobu. Květiny jsou živý a velmi křehký materiál. I když Vám kytici dobře zabalíme hrozí, že dojde – vzhledem k množství květů v ní obsažených – k jejich pomačkání. Důsledkem pak jsou nevzhledné otlaky ( převážně u světlých odstínů a květů růží, lilií, frézií…) a černání v místě pomačkání okvětních plátků. Ostatní květiny a dekorace již obsahují méně materiálu, a proto je po zabalení můžeme lehce položit, aniž by k poškození došlo.

 

2) Před obřadem – v době před obřadem uložte květiny na nejméně frekventované, chladnější místo bez přímého slunce ( ne na okno a ne do chladírny!!! ). Pokud do samotného obřadu zbývá hodina, není nutné vkládat je do vody, v případě delší doby do začátku obřadu vložte květiny do čisté vody. Dejte však pozor na stuhy – rády se vlivem vody zbarvují a nehezky „flekatí“.

 

3) Korsáž – klopa pro ženicha (tatínky, svědky…) má ze zadní strany špendlík, kterým ji opatrně připevníte na sako. Patří na klopu na levé straně, nikdy ne do kapsičky!!! Je připravena tak, že ji již  nemusíte dávat do vody. Během dne byste ji měli chránit před otlačením. Mějte na paměti, že i přes veškerou opatrnost je korsáž určena – díky svému zpracování – především na obřad a focení a neočekávejte tedy její dlouhodobou trvanlivost.

 

4) Kytičky maminek, družiček a ostatních svatebčanek – také tyto vložte (dle časových možností) do čisté vody a nenechávejte je jen tak položené, vydrží potom daleko déle krásné a to i několik dní.  A nezapomeňte – květinu maminkám a svědkyni předáváte spolu s ženichem jako poděkování!

 

5) Dekorace na auto ( Autocorso ) – dekoraci Vám na automobil většinou sami umístíme, zvládnete to však i sami.  Květiny této dekorace jsou nejčastěji upraveny do aranžovací hmoty s přísavkou, mají tak zajištěn přísun vody, ovšem i dekorace bez hmoty musí cestu vydržet. Aby Vám přísavka na autě dobře držela, ponechte kapotu bez voskování !!!  Jelikož bývá kapota vozu velmi rozpálená, je vhodné dekoraci aranžovat ve stínu a cestu absolvovat „rozumnou“ rychlostí.

 

6) Restaurace –  dekorace na svatební tabuli je vždy trvanlivá, stačí pouze dostatek čisté vody ve vázách, miskách apod. Doporučuji také přichystat samostatné vázy s vodou na květiny pro nevěstu, maminky a jiné, a to nejlépe na samostatný stůl či jiné, k tomu určené místo. Pokud Vám výzdobu restaurace budeme realizovat my či personál, bude o vše postaráno. 

 

7) Obřad – pro dekoraci obřadu opět postačí voda, v případě aranžovací hmoty se již nemusíte o nic starat. Pokud si budete odvážet dekorace z obřadu či hostiny domů nebo je někomu darujete, k péči Vám postačí čistá váza a voda s výživou na řezané květiny (lze ji nahradit cukrem), na aranžované dekorace pouze voda k zalévání cca 1x za 3 – 4 dny. Takto se z květin budete moci těšit ještě klidně i 14 dní.

 

8) Chvíle po obřadu – během přijímání gratulací je vhodné odevzdat květinu svědkyni nebo družičce, aby opět nedocházelo k otěru kytice, jejímu pomačkání a otlakům.

 

9) Focení a házení kytice – během focení se nevyhnete mnoha pohybům a pokládání kytice, snažte se však být “ jemní “  a opatrní a pokud možno nemějte kytici mezi svými těly. V dnešní době je na svatbách oblíbeným zvykem házení svatební kytice. Pokud si chcete tu svoji kytici uchovat, ráda vám vytvořím tzv. házecí kytici.

 

10) Na závěr mějte na paměti, že svatební květina je určena pro svatební den, její požadovaná trvanlivost je tedy 12 hodin ( je to tedy něco jiného než kytice dárková, která má téměř okamžitý přísun vody, stabilní teplotní i světelné podmínky a není s ní víc manipulováno), u korsáže a květin na auto se trvanlivost zkracuje, nejdelší trvanlivost nabízí dekorace prostor, hostiny a obřadu,  při dobré péči se však ze svých svatebních květin můžete těšit i několik dní.

 

 

 

Přeji Vám ten nejkrásnější svatební den.