3) Ateliér na papíře...Svatebnění

Otázky pro floristku aneb na co byste se měla ptát

Během svatebních příprav a plánování květinové výzdoby napadá nevěsty spousta otázek, ovšem při komunikaci s floristou a při vstřebávání informací, kterých se jim dostává (a není jich málo), se často stane, že zapomenou, na co se vlastně chtěly ptát… Aby podobná situace nenastala i u Vás, sepsala jsem Vám seznam důležitých otázek, na které byste neměla zapomenout… Otázek, na které byste se měla floristy ptát…

 

otázka 1.) Máte volný náš svatební termín? – je první a vlastně ta nejzákladnější, protože pokud má florista Váš datum již obsazený, jsou ostatní dotazy zbytečné.

 

otázka 2) Je možná osobní schůzka? – ta je důležitá pro získání podrobné a konkrétní představy o květinách a výzdobě a ke zvládnutí případné realizace. Při setkání mezi 4 očima lépe proberete detaily, ujistíte se, zda si v představě rozumíte, zda se Váš názor nerozchází a budete mít jistotu, že jste pro spokojenost s výzdobou udělali maximum.

 

otázka 3) Je předložená prezentace opravdu Vaše práce? – v době běžného prezentování se prostřednictvím internetu a sociálních sítí máte možnost seznámit se s prací vybraného floristy ještě předtím, než ho s poptávkou navštívíte. Bohužel nešvarem některých květinářů je – ve snaze zaujmout potencionální zákazníky – používat k prezentaci práci tuzemských i zahraničních kolegů, zkrátka předkládat obrázky kytic i dekorací, jež zrealizovaly ruce druhých a vydávat ji za svou. Není to výsada pouze „virtuální“ prezentace, často je vidět i u katalogové formy. (tím samozřejmě nechci říct, že Vám florista nemůže nabídnout pro inspiraci obrázky „kolegů“, ovšem ze všeho nejdřív by Vás měl, aby jste „nebrala zajíce v pytli“, seznámit s výhradně svou prací )

 

otázka 4) Jaké květiny mi doporučíte pro termín svatby? – stejně tak můžete chtít doporučení ohledně náhradní varianty, stylu svatby, konceptu výzdoby apod.

 

otázka 5) Co vše mi můžete nabídnout,  jaké jednotlivé části výzdoby můžete zhotovit, co můžete zrealizovat? – zajímejte se, zda je florista schopen zhotovit pouze kytice a aranžmá nebo můžete žádat i další typy specifických dekorací jako květinové náramky atd. Zda je možná realizace výzdoby floristou přímo v místě určení – obřadu, hostiny apod, jestli Vám budou květiny doručeny nebo bude nutné je vyzvednout.

 

otázka 6) Jaká je trvanlivost kytic a dekorací, případně záruka?

 

otázka 7) Jak s květinami a výzdobou správně manipulovat? – ptejte se, jak nejlépe zvolený typ svatební kytice držet, jak uchopit aranžmá, aby nepřišlo k úhoně, jak připevnit korsáže, náramky, čelenky, dekorace na auto (pokud si budete připevňovat sami) apod.

 

otázka 8) Jste ochoten navštívit místo svatby pro lepší možnost návrhu výzdoby? – pokud žádáte od floristy realizaci výzdoby, požádejte jej – pokud nezná místo konání obřadu či hostiny – o návštěvu prostor, bude tak moci lépe navrhnout typ a objem dekorací.

 

otázka 9) Jaké další služby u Vás můžeme využít? – nejčastější službou, kterou floristé vedle vazby květin a realizace výzdoby v místě určení nabízí,  je zapůjčení svatebního inventáře, zajímejte se o podmínky půjčení – cenu, dobu zápůjčky, způsob vrácení dekorací a případnou kompenzaci za zničení zapůjčeného inventáře.

 

otázka 10) Jaké jsou u Vás cenové relace? – cenu kytic a dekorací nelze předem přesně říct, pro představu žádejte předběžnou rámcovou kalkulaci vytvořenou na základě požadavků ( netrvejte však na okamžitém sdělení kalkulace, dejte floristovi cca týden na to, aby ji mohl v klidu promyslet a zpracovat), upozorněte na Váš cenový limit – strop, jež hodláte do květiny a výzdoby investovat, chtějte znát položky za práci na místě, dopravné, půjčovné, storno poplatky, způsob placení zálohy a doplatku částky.

 

otázka 11) Můžete zajistit i jiné, než květinové dekorace? – informujte se, zda Vám florista může dodat svíčky, stuhy, zhotovit vývazky, mašle na auta, židle, případně zajistit zhotovení jmenovek, svatebního menu atd. Někteří floristé toto rovněž nabízí.

 

otázka 12) Jaké jsou časové možnosti? – zajímejte se, kolik času je třeba pro realizaci výzdoby, k vyzvednutí květin, chtějte znát termín posledních možných úprav a případných změn v objednávce.

 

otázka 13) Jakou formu objednávky akceptujete? –  zpracování objednávky na svatební floristiku není přesně definováno, někdo se spokojí ( květinářství preferuje ) s ústní objednávkou zapsanou v bodech do diáře, někdo upřednostňuje objednávku v písemné formě. Ve vlastním zájmu preferujte objednávku písemnou, kde bude jasně uveden zadavatel i zhotovitel, datum svatby spolu s datem a časem vyzvednutí zakázky, soupis objednaných dekorací, cena a podpis Váš a floristy. Vyžádejte si kopii pro případnou reklamaci.