I. Věnec
Věnec patří mezi základní floristické disciplíny a jeho zvládnutí je nutné pro tvorbu spousty dekorací. Může být zhotoven z různých materiálů, k různým příležitostem a několika technikami, kdy tou nejběžnější a základní je vázání. Vázaný věnec si nejčastěji zhotovujeme v období Dušiček či Adventu, kdy využíváme materiálu jehličnatých dřevin, nejčastěji z vlastních zdrojů. Nejvhodnější je použití odolných – neopadavých dřevin: jalovce, jedle, stříbrného smrku, z listnatých pak buxusu. Často používáme také větvičky Thuja, u níž však myslíme na pravidlo, že Thuje je vhodná pro venkovní či hřbitovní dekorace, do bytu nepatří. Pozor bychom si měli dát také v případě větviček z tisu, který je jedovatý. Naprosto nevhodné je použití smrku, který velmi rychle opadává.
1) Začínáme…. Připravte si kruhovou slaměnou podložku, vázací zelený – oplastovaný – drát na cívce, štípačky, zahradnické nůžky a větvičky dřevin. Pro umístění věnce v interiéru také jutovou stuhu či netkanou textílii pro začištění slaměné podložky.
2) Vázací drát obtočte okolo slaměného kruhu, zakruťte a jeden konec nechte delší (bude potřebný k ukončení věnce). Pokud budete dávat věnec do interiéru, omotejte slaměný základ nejprve stuhou nebo páskou a až na ni obtočte drát.
3) Větvičky nastříhejte na délku cca 5 cm (přizpůsobte průměru podložky, čím větší podložka, tím delší větvičky), položte na korpus zhruba v jedné třetině délky větvičky a v místě omotaného drátu a pevně dvakrát obtočte drátem. Myslete také na to, že střed věnce musí být viditelný, aby byl proporčně správně. Do středu tedy dávejte nejkratší větvičky.
4) Přiložte další řadu větviček tak, aby zakrývaly drát předchozí řady a opět dvakrát omotejte v místě jedné třetiny. Větvičky přikládejte rovnoměrně tak, aby nikde neprosvítala slaměná podložka a drát řádně utahujte, aby větvičky nevypadávaly. Neustále si hlídejte delší konec drátu, musí stále vyčnívat.
5) Takto pokračujte, dokud nebude podložka po celém obvodu zakrytá.
6) Poslední řadu zastrčte pod první, dvakrát omotejte drátem, utáhněte. Drát omotejte o konec, který jste na začátku vázání nechali dlouhý, dvakrát zatočte, kleštěmi odstřihněte na délku cca 2cm a oba konce zapíchněte do slaměného korpusu. Pro zavěšení můžete z drátu vytvořit očko, zapíchnout do slaměné podložky a zajistit lepidlem z tavné pistole.
7) Základ věnce máte hotový, teď jej stačí dle libosti ozdobit. Materiály volte s ohledem na příležitost a na umístění věnce. Do venkovních prostor použijte přízdoby odolné povětrnostním podmínkám a dešti. Nepoužívejte živé květy, které by rychle zvadly a parádu by tak určitě nenadělaly.